Drukuj
Odsłony: 3009

PYTANIE:We wniosku o przyznanie pomocy, w wykazie załączników (B pkt 5 i 6) wymienione są formularze rozliczeniowe z ZUS z ostatnich 12 m-cy poprzedzających miesiąc złożenia WoPP, które trzeba przedstawić w przypadku zatrudniania pracowników lub druk ZUS ZUA w przypadku niezatrudniania pracowników. Czy wynika z tego, że firma musi prowadzić działalność gospodarczą co najmniej 12 m-cy aby móc złożyć wniosek z zakresu rozwijania działalności gospodarczej? Co w przypadku gdy ktoś prowadzi działalność jednoosobową, jednocześnie będąc zatrudnionym na etacie w innym podmiocie gospodarczym i z tego tytułu odprowadzane są jego składki do ZUS?

Zgodnie z Instrukcją do wniosku należy załączyć deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA (wraz z załącznikami ZUS RCA (RCX), ZUS RSA, ZUS RZA) za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Przedstawiane dokumenty, zarówno deklaracje ZUS DRA, jak i imienne raporty miesięczne (ZUS RCA (RCX), ZUS RSA, ZUS RZA) powinny być podpisane przez płatnika składek (podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy) lub osobę upoważnioną. Dotyczy to również podmiotów zobowiązanych do przekazywania dokumentów do ZUS drogą elektroniczną. W przypadku prowadzenia działalności krócej niż rok, należy przedstawić deklaracje rozliczeniowe ZUS DRA (wraz z załącznikami ZUS RCA (RCX), ZUS RSA, ZUS RZA) za wszystkie miesiące od momentu rozpoczęcia działalności). Oznacza to, że nie ma obowiązku prowadzenia firmy przez okres 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku aby móc ubiegać się o pomoc finansową w ramach „operacji w zakresie rozwoju przedsiębiorczości poprzez rozwijanie działalności gospodarczej”. Odnośnie przypadku prowadzenia działalności gospodarczej i posiadania wpisu w CEIDG będą jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę u innego pracodawcy nie ma przeciwskazań do ubiegania się wsparcie w ramach „operacji w zakresie rozwoju przedsiębiorczości poprzez rozwijanie działalności gospodarczej”.

Niezależnie od powyższego, podkreślić należy, że tematyka okresu prowadzenia działalności przez złożeniem wniosku o wsparcie objęta jest planową nowelizacją rozporządzenia MRiRW z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”  objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Projekt do pobrania na stronie Rządowego Centrum Legislacji http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12286301. Zgodnie z projektowaną zmianą rozporządzenia aby można było mówić o rozwoju danego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, musi on posiadać pewną „historię” swojej działalności, tj. funkcjonować na rynku przez pewien okres poprzedzający ubieganie się o pomoc na rozwój. Dlatego też w projektowanym rozporządzeniu zaproponowano doprecyzowanie okresu wykonywania działalności gospodarczej poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy. Oznaczać to będzie zmianę § 7 ust. 1 pkt 1 i wprowadzenie obowiązku prowadzenia działalności przez okres 1 roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku. Zmiana wejść ma w życie w dniu następnym po ogłoszeniu a zatem z dużą pewnością można założyć że będzie obowiązywać w okresie październikowych naborów wniosków LGD.