PYTANIE: Przypadek: podczas realizacji operacji koszty się zmieniają (np. rośnie kurs Euro) – jak wygląda wtedy rozliczenie poniesionych kosztów w przypadku operacji z zakresu podejmowania działalności gospodarczej?
W przypadku płatności ryczałtowej jaką jest premia na rozpoczęcie działalności gospodarczej, przed wypłatą pomocy nie następuje badanie faktur. Realizacja operacji polega na zrealizowaniu biznesplanu i osiągnięciu wskaźników w nim wskazanych, a decyzja o dokonaniu płatności ma charakter zero-jedynkowy. Oznacza to, że jeśli biznesplan jest zrealizowany, a wskaźniki osiągnięte, to premia jest wypłacana w całości, bez konieczności szczegółowego badania jednostkowych kosztów. Zgodnie z nowelizację rozporządzenia MRiRW, w przypadku operacji z zakresu podejmowania działalności gospodarczej, ze względu na specyfikę operacji (realizacja operacji odbywa się na podstawie biznesplanu i płatność ma charakter premii, a nie refundacji kosztów kwalifikowalnych operacji), do wniosku nie jest załączane zestawienie rzeczowo-finansowe operacji. Propozycja ta znalazła odzwierciedlenie w § 1 pkt 11 projektowanego rozporządzenia. Rozliczenie poniesionych kosztów w przypadku operacji z zakresu podejmowania działalności gospodarczej odnosić się będzie zatem do biznes planu. Tam jednak znajduje się pozycja VII. Zakres rzeczowo-finansowy operacji gdzie wyszczególnione powinny być poszczególne pozycje rodzaje wydatku. Problem dotyczy zmiany uwarunkowań rynkowych w okresie aplikowania i realizacji o wsparcie. Do czasu zawarcia umowy Wnioskodawca może dokonać zmiany wniosku dokonując zmiany pozycji z podanymi w części IV. Zestawienie rzeczowo-finansowe operacji. Składa się wtedy WOPP zaznaczając w celu złożenia wniosku „korekta wniosku”. Na etapie zawarcia umowy konieczna jest realizacja operacji zgodnie z zaplanowanym budżetem i w celu realizacji zapisów biznes planu.
Na etapie realizacji operacji, po zawarciu umowy mogą nastąpić zmiany wynikłe z udzielonych zamówień, dokonanych zakupów. Elementem obowiązkowym do zawarcia w biznesplanie jest wskazanie celów pośrednich i końcowych, w tym zakładanego ilościowego i wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług.