PYTANIE: Pytanie w zakresie przedsiębiorczości: czy w ramach aktualnie obowiązujących przepisów będzie wspierana potocznie zwana "agroturystyka", turystyka wiejska, itp.?
W przepisach rozporządzenia MRiRW w sprawie poddziałania 19.2 jedyne wyłączenia zakresu prowadzenia działalności gospodarczej określone zostały w § 8. MRiRW określił w tym przepisie zakresy działalności wykluczone z wsparcia tj. np. działalność usługowa wspomagająca rolnictwo i następująca po zbiorach czy też gospodarka magazynowa. Nie ma tam jednak wyłączeń dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie turystyki wiejskiej. Nie ma podstaw zatem aby wykluczyć podmiot który zamierza rozwijać swoją działalność gospodarczą na cele turystyki wiejskiej z możliwości ubiegania się o wsparcie, w przypadku spełnienia pozostałych wymogów określonych w rozporządzeniu.
Odnośnie „agroturystki” sprawa jest złożona i wymaga uporządkowania stosowanych pojęć. W prawie polskim nie jest znane prawne pojęcie „agroturystyki”. W różnych aktach prawnych występują opisowe jej określenia, takie jak „wynajmowanie przez rolników pokoi” czy „świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów” lub „prowadzenie działalności agroturystycznej”. W języku potocznym pojęcie „agroturystyki” odnosimy najczęściej w kontekście preferencji podatkowych. Prowadzenie działalności agroturystycznej rolników nie wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej w CEIDG albo KRS. Do tej działalności nie stosuje się bowiem przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rolnik świadczący te usługi nie ma obowiązku rejestrować działalności gospodarczej. Mimo jednak że przychody z tej działalności nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej, podlegają opodatkowaniu zgodnie ze wszystkimi regułami przewidzianymi jak dla działalności gospodarczej. Dodatkowe warunki w tym zakresie określa ustawa o PIT. Art. 21 ust 1 pkt. 43 ustawy o PIT wskazuje, że ,,zwolnione z podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym , osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu”.
Z uwagi zatem na naturę działalności agroturystycznej jest ona najczęściej wykonywana przez rolników. Tymczasem w § 5 ust. 1 rozporządzenia MRiRW wskazuje warunek dla wnioskodawcy, którym jest nie podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie, chyba że wnioskodawca podejmuje działalność gospodarczą sklasyfikowaną w PKD jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, wymienionemu ubezpieczeniu podlega obowiązkowo: rolnik, małżonek rolnika oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie. Osoby takie nie mogą zatem ubiegać się o premię na rozpoczęcie działalności w ramach Leader, niezależnie od zakresu planowanej działalności gospodarczej. Jeżeli wnioskodawca nie jest rolnikiem - spełniwszy pozostałe warunki - nie ma przeszkód formalnych do ubiegania się o premię na rozpoczęcie działalności gospodarcze, której przedmiotem będzie wynajem pokoi gościnnych. Informacyjnie należy wskazać, że w PROW 2014-2020 poza Leader przewidziano wsparcie finansowe dla osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności pozarolniczej. W postaci tzw. premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (Poddziałanie 6.2). Premie na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Leader dostępne za pośrednictwem LGD (Poddziałanie 19.2) skierowane są tymczasem do osób ubezpieczonych w ZUS.