PYTANIE: Kwestia rozwijania działalności przez podmioty ubezpieczone na KRUS (działalność medyczna/paramedyczna – fizjoterapia), czy można uzyskać wsparcie na rozwój działalności gospodarczej?
Tak. Przedsiębiorcza rozwijający działalność może być ubezpieczony zarówno w ZUS jak i w KRUS. Składki do KRUS generalnie odprowadzane są przez rolników. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników wskazuje jednak sytuacje, w których rolnik prowadzący działalność gospodarczą ma prawo do ubezpieczenia w KRUS. Niejednokrotnie w celu poprawy sytuacji ekonomicznej osoby prowadzące gospodarstwa rolne decydują się na podjęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. O pozarolniczej działalności gospodarczej możemy mówić w odniesieniu do osób objętych ubezpieczeniem w KRUS, na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. rolników, ich współmałżonków lub zamieszkujących z nimi domowników, które to osoby prowadzą działalność gospodarczą inną niż działalność rolnicza. Działalność pozarolnicza obejmuje leśnictwo, rybactwo śródlądowe, rybołówstwo morskie, działalność produkcyjną (np. produkcję odzieży), przetwórstwo produktów rolnych (np. mięsa, owoców i warzyw, napojów, wyrobów piekarniczych), przetwarzanie drewna, działalność rękodzielniczą, handel, agroturystykę i wynajem pokoi, budownictwo, transport i magazynowanie (np. przechowywanie towarów w silosach zbożowych), obsługę nieruchomości i wynajem maszyn (m.in. działalność agencji kupna i sprzedaży, wypożyczanie urządzeń rolniczych), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię, a także inne działalności, jak np. prywatne praktyki lekarskie, pielęgniarskie, stomatologiczne lub weterynaryjne, prowadzenie usług pralniczych lub fryzjerskich.
Na wstępnie należy wskazać na podstawowe warunki ubezpieczenia w KRUS rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników mówi, że rolnik lub domownik może podlegać ubezpieczeniu w KRUS, pomimo prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczynania współpracy przy prowadzeniu podobnej działalności, jeśli podlegał ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie, nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, oraz spełni dodatkowe warunki (art. 5 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników):
- Złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,
- Będzie nadal prowadził działalność rolniczą lub podejmował stałą pracę w gospodarstwie rolnym, obejmującym co najmniej użytki rolne o wielkości powyżej 1 ha użytkowego,
- Nie jest jednocześnie pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
- Nie posiada ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
- Kwota jego należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekroczyła kwoty rocznej obwieszczonej na dany rok podatkowy przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: 3258 zł na 2016 rok.
Rolnik, który jednocześnie będzie prowadził działalność gospodarczą, może być zobowiązany do opłacania składek na ZUS, jeśli przekroczy w jakimkolwiek stopniu limit podatku dochodowego od prowadzonej działalności. Wówczas będzie on musiał przenieść się z KRUS do ZUS, albo zrezygnować z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Niezależnie od powyższych informacji należy wskazać, że aby osoba fizyczna mogła prowadzić działalność gospodarczą, jako przedsiębiorca powinna złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dowodem na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej będzie tak samo jak w przypadku „klasycznej” działalności gospodarczej wydruk pochodzący ze strony internetowej CEIDG. Wnioskodawca aby uzyskać wsparcie będzie musiał spełnić warunki wskazane w rozporządzeniu MRiRW tj. m.in. doświadczenie, kwalifikacje, minimalny termin prowadzenia działalności przez co najmniej 365 dni w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy (§ 1 pkt 7 lit. a.).